BOTOKS


Koniec ze zmarszczkami

Co zmienia się na twarzy po  zabiegu?
Rozlużnienie mięśni daje efekt pogodniejszej twarzy. Zanikają lub spłycają się istniejące zmarszczki mimiczne. Zabieg z użyciem toxyny botulinowej ma również działanie profilaktyczne, ponieważ oduczmy się używać mięśni "marszczących". Działanie przeciwzmarszczkowe trwa około 6 miesięcy. Po tym czasie można  terapię  powtórzyć. Zabieg nie jest bolesny (można stosować znieczulenie).

 

Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się większości osób słyszących słowo botox są oczywiście zmarszczki, a właściwie ich wygładzanie. Wstrzyknięta toksyna botulinowa osłabia przewodzenie impulsu nerwowego do mięśni na skutek czego mięśnie mimiczne nie kurczą się a skóra przestaje się marszczyć. 

Dzięki temu istniejące zmarszczki wygładzają się. Najlepsze wyniki obserwujemy w obrębie górnej 1/3 części twarzy. Dlatego botox jest najbardziej skuteczny w niwelowaniu zmarszczek na czole, bruzd międzybrwiowych, zmarszczek w okolicach kąta oczu oraz dolnych powiek. Słabsze są natomiast efekty korekcji okolic policzków, ust i szyi. W przypadku głębokich bruzd dobrze jest także uzupełnić zabieg o wypełnienie kwasem hialuronowym. Działanie botoxu nie jest jednak natychmiastowe. Pierwsze zmiany są zauważalne po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Pełny efekt jest natomiast widoczny po około 7-14 dniach i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy (w zależności wielkości dawki, miejsca podania i indywidualnych predyspozycji pacjenta). Zablokowane połączenia nerwowe są w tym czasie stopniowo odtwarzane, przez co działanie botoxu słabnie powoli - tym samym nie dochodzi do nagłych zmian skórnych. Jeśli jednak chcemy zachować gładką twarz, musimy powtórzyć zabieg (po 2-3 zabiegach okres między kolejnymi zastrzykami wydłuża się).

 

Zastosowanie oczyszczonej toksyny botulinowej w estetyce jest dziś bardzo bezpiecznie - botox blokuje tylko te mięśnie, do których został wstrzyknięty. Oczywiście ze względu na białkowy charakter substancji u niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy grypopodobne (stan podgorączkowy, bóle mięśni, zmęczenie)